12.SINIF COĞRAFYA ETKİNLİK 174,175

2013-03-08 22:42:00

 


 

İNTERNET ARAŞTIRMASI

 

 

 

ETKİNLİK /174

 

Aktau-Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı:

 

 Çin ve Rusya'nın baskısına karşın Kazakistan, Kaşagan yataklarından yılda yaklaşık 7.5 milyon ton petrolü Hazar Denizi altından Aktau-Bakü arasına

döşenecek yeni bir boru hattıyla Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattına aktarma konusunda Azerbaycan'la anlaştı.

 

 

 

Üç büyük petrol yatağından çıkardığı petrolü sadece Rusya üzerinden dünya pazarlarına taşıyabilen Kazakistan, petrol şirketleri ile yapılan anlaşma nedeniyle Tengiz yataklarından çıkarılan petrolünü sadece CPC adı verilen ve Novorosisk'e uzanan boru hattından satmak zorunda. Dolayısıyla Bakü'ye Kaşagan yatağından çıkarılacak petrol akıtılacak. Kazakistan'ın Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Projesi'ne katılmasının iki temel nedeni bulunuyor. Bunlardan birincisi, Kazak petrollerinin çoğunun çıkarılması, işletilmesi ve pazarlamasını elinde bulunduran Amerikan şirketlerinin üçüncü bir seçenek için bastırmaları, ikincisi de Kazakistan'ın her geçen sene petrol üretimini artırması ve mevcut yolların yetersiz kalması.

 

Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı:

 

Hazar Denizi`ndeki Şahdeniz yataklarından çıkartılan doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa`ya ulaştıracak BTE Doğalgaz Boru Hattı`nın Azerbaycan bölümüne gaz pompalanmaya başlandı. Bu sonbaharda devreye girmesi beklenen BTE`nin doldurulması için ilk aşamada Azeri yatağından çıkartılan doğalgazdan yararlanılacak.

 

Bakü`deki terminalden başlayan boru hattı Türkiye`ye kadar Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı(BTC) ile aynı araziden geçiyor. Yıllık 30 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak kapasiteye sahip olan BTE`yi besleyecek Şahdeniz yataklarının `Merhele-1` projesi kapsamındaki rezervi de 178 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. 2012 yılı itibariyle devreye girecek `Merhele-2` projesiyle üretim miktarının arttırılması planlanıyor.

 

 

ETKİNLİK / 175

 

Rusya-Ukrayna-Romanya -Bulgaristan- doğal gaz boru hattı:

 

Rusya enerji kaynaklarının Avrupa ya aktarımı için kurulan bir enerji hattıdır. Son dönemlerde Ukrayna ile yaşanan sorundan dolayı Avrupa ve Rusya durumdan rahatsızdır.

 

 

Rusya alternatif olarak Ukrayna’yı devre dışı bırakarak Türkiye’nin de içinde olduğu Karadeniz’den geçirmeyi düşündüğü yeni bir proje peşindedir.

 

 

İran-Türkiye-Almanya doğal gaz boru hattı:

 

İran Petrol Bakanlığı, İran doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa pazarına taşıyacak 600 milyon Euroluk projenin yakın bir gelecekte hayata geçirileceğini bildirdi. Buradaki amaç  İran’ı devre dışı bırakan NABUCCO projesine alternetif olarak içerisinde Türkiye ,Almanya ve çeşitli Avrupa ülkelerinin yer aldığı bir projeyi faaliyete sokarak bu piyasada bende varım demek.

 

 

 

Irak-Suriye-Mısır-Türkiye-Avrupa doğalgaz boru hattı:

 

 

Belirtilen hat üzerinde enerji aktarımın Avrupa ya ulaştırılması için ön plana çıkan bir projedir.

 

Bölgedeki enerji aktarımında ön plana çıkmak Pazar payından faydalanmak en önemli amaçtır. Bu projeler Türkiye için alternatif projelerdir.Türkiye enerji politikalarına destek oluşturur.Türkiye’nin bölgedeki etkinliğine katkıda bulunur.

 

Katar-Türkiye-Avrupa doğal gaz boru hattı:

 

1991 yılında Katar dan Türkiye’ye doğalgaz getirilmesi hususunda Doha’da yapılan görüşmeler sonucunda işbirliğine yönelik bir protokol imzalanmış, gazın naklinde boru hattı ve LNG alternatifleri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Katar yetkililerinin önerisiyle BOTAŞ’ın Ras Laffan doğalgaz sıvılaştırma tesislerine

küçük bir hisse ile ortak olması ve LNG formunda sâhip olacağı kendi doğalgaz hissesini ülkemize getirmesi konusunda çalışmalar yapılmıştır. Suudi Arabistan-Irak güzergâhından geçecek Boru hattı alternatifi, ön fizibilite çalışmasından sonra yapılan politik risk değerlendirmesi sonucunda, Irak’ta o zaman da mevcut olan inşaat ve işletme riskleri yanı sıra mevcut Irak-Türkiye ham petrol boru hattımızın ambargo sebebiyle çalışmaması da göz önüne alınarak gündem dışı kalmıştır. 

 

Kaynak cografyalise.blogcu

 

 

3471
0
0
Yorum Yaz