12.SINIF COĞRAFYA ETKİNLİK SAYFA 138

2013-03-08 22:13:00

 

Konuya başlarken

 

1-Ümit Burnu’nun keşfedilmesi ve Süveyş Kanalı’nın açılması Anadolu’nun jeopolitik konumunu nasıl etkilemiştir.

 

Ümit Burnu Afrika Kıtası’nın en güney ucunda Hindistan ve Güney Doğu Asya ürünlerini Avrupa pazarlarına ulaştırma konusunda Akdeniz Limanlarının önemini azaltıcı alternatif bir yol olarak etkide bulunmuştur.

 

Süveyş Kanalının açılması tekrardan Akdeniz limanlarına önem kazandırmıştır. Bu kanalın açılması etkisini kaybeden Akdeniz Limanlarını tekrar Hindistan’a ulaştıran en kısa ve uygun yol olarak önem kazanmasını sağlamıştır.

 

Verilen haritalarda anlatılan bilgileri daha görsel şekilde yorumlayabilirsiniz.

 

2-17.yüzyıl Anadolu’su ile günümüz Türkiye’sinin jeopolitik özellikleri birbiriyle aynı mıdır? Söyleyiniz.

 

Sayfa 135 deki harita incelendiğinde Türkiye o zamanlarda çok daha önemli bir noktadadır. Mevcut kendisine avantaj sağlayan bir çok konuya hakim hatta bu özellikleri sahibi durumundadır. Enerji kaynakları, Kafkaslar, Kuzey Afrika Balkanlar bizim kontrolümüzdedir. Ancak günümüzde bu sahip olduğu yerlerin birçoğunu kaybetmiş sadece bu noktalar arasında geçiş bölgesi olma özelliği göstermektedir. Bu özellikte son derece önemlidir ancak geçmişe bakıldığında bu yerlere hakim olmaktan daha az etkin rol oynamasına sebep olmuştur.

 

Konu ile ilgili Tarih öğretmenlerinizden destek alabilirsiniz…

 

 

 

3-Günümüzde enerji iletim yollarında meydana gelebilecek değişiklikler ile yeni oluşabilecek enerji iletim yolları Türkiye’nin jeopolitik konumunu nasıl etkiler? Açıklayınız

 

Türkiye’nin enerji iletim yollarında meydana gelebilecek değişiklikler Türkiye’yi dışarıda bırakacak özellik taşıdığı taktirde jeopolitik önemimizi olumsuz etkiler.Ancak Türkiye bulunduğu konum itibariyle Hazar Ve Orta Asya doğal kaynaklarının batıya aktarımında geçiş noktası olduğu gibi Orta Doğu petrollerinin ,Rusya doğal gazınız aktarımında Asya ,Avrupa,Afrika Kıtalarının kesişim noktasında yer alması İlerleyen dönemlerde Türkiye’yi enerji kaynaklarının aktarımında son derece önemli bir noktaya getirecektir.

 

4-Gelecekte oluşan ekonomik ve  siyasi birlikler Türkiye’nin jeopolitik konumunu nasıl etkiler.Açıklayınız.

 

Türkiye bulunduğu konum itibariyle son derece önemli bir noktadadır.Gerek enerji kaynakları,gerek ticaret yolları üzerinde bulunduğu nokta Türkiye’yi son derece etkili kılmaktadır.Bu noktada içerisinde bulunduğu siyasi ve ekonomik oluşumları çok iyi değerlendirmeli etkin rolünü kaybetmemelidir.Uyguladığı barışçı ,tarafsız politikayı gelişmişlik derecesi ile destekleyerek devam ettirmelidir.Aksi noktada bölgeye hakim olmaya çalışan güçler Türkiye’yi devre dışı bırakmak için ülkemiz üzerine çeşitli oyunlar oynamakta bölgedeki Türkiye etkinliğini azaltmaya çalışmaktadır.Mevcut konumu itibariyle Türkiye gelecekte de bu siyasi ve ekonomik oluşumların olmazsa olmaz ülkelerinden biri konumundadır.Bu avantajı iyi değerlendirmek Türkiye’nin elindedir.Bunu sağlamakta siz gençlerin iyi yetişmesiyle mevcut değerlerine geçmişine milli birlik ve beraberlik duygusuna sahip çıkmasıyla mümkün olacaktır.

 

 

Kaynak cografyalise.blogcu.com

1067
0
0
Yorum Yaz