12.SINIF COĞRAFYA ETKİNLİK SAYFA 69

2013-03-08 21:31:00

 

SAYFA 69 COĞRAFYA ETKİNLİK

 

SORU-1-Yurdumuzda sanayi faaliyetlerinin tür ve gelişim seviyelerinin ulaşım üzerindeki etkilerini tartışınız.

 

Ülkemizde sanayi faaliyetlerinin tür ve gelişim özellikleri o bölge ve çevresindeki ulaşım faaliyetleri üzerinde etkili bir rol oynar.Demir çelik,kömür bağlantılı sanayi kollarının geliştiği alanlarda demir  yolu taşımacılığı ön plana çıkarken.Daha çok temel gıda ve ihtiyaç malzemeleri ülkemizde kara yolu taşımacılığını geliştirir.Önemli liman bölgelerine yakın olan alanlarda ulaşım faaliyetleri olarak deniz taşımacılığı da kendini gösterir.

 

 

SORU-2-Yurdumuzda teknolojik gelişim düzeyi ulaşım hizmetlerini nasıl etkilemektedir. Bu konuyu ülkemizin farklı tarihlerinden kesitler çıkartarak tartışınız.

 

Ülkemizde teknolojik gelişim düzeyi arttıkça ulaşım sektörleri daha modernize bir hal almaktadır. Mevcut yoğunluktan dolayı kara yolu ulaşımının ön plana çıktığı ülkemizde son yıllarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak  modern tüneller,otobanlar ,köprüler ,demiryolları,hızlı tren projeleri,tüp geçit çalışmaları yapılmaktadır. Mevcut ulaşım sistemleri yenilenmekte kapasiteleri arttırılmaktadır.

 

Kesit olarak örnek vermemiz gerekirse cumhuriyet yıllarının başlarında demir yollarına önem verilmiş ancak 1950 den sonra karayolu ülkemizde önem kazanmış günümüz koşullarında kara yolu yine önemini korur ve modernize edilirken demir yolları üzerine önemli projeler gerçekleştirilmekte şehirlerde toplu taşımaya yönelik demir yolları projeleri gerçekleştirilmektedir. Hava yolu ulaşımı desteklenmektedir.

 

 

SORU-3-Türkiye’de şehirler arasındaki gelişmişlik düzeyindeki farklılıklar ulaşım türlerinin gelişmesi üzerinde nasıl etkili olmuştur.

 

Ülkemiz şehirlerindeki gelişme farklılıkları ulaşım türleri üzerinde etkilidir. Şehirlerin gelişmişlik yapıları nüfus potansiyelleri, konum özellikleri ulaşım türlerini çeşitlendirmekte şehir kapasitesine göre büyük projeler ön plana çıkmaktadır. Gelişmişliğe bağlı olarak ortaya çıkan yaşam standartları özellikle ekonomik standartların ve nüfus potansiyeline bağlı olarak hava yolu ulaşımını desteklemekte yine bu şehirlerde mevcut yoğunluktan dolayı önemli demir yoları projeleri bu illerimizde yapılmaktadır. Örneklendirmek gerekirse Niğde ve İstanbul tabi ki toplu taşıma adına raylı sistem İstanbul da ağırlık kazanır hava yolu ulaşım merkezi İstanbul tercih edilir.

 

 
KAYNAK cografyalise.blogcu.com

556
0
0
Yorum Yaz