12.SINIF COĞRAFYA ETKİNLİK SAYFA 74

2013-03-08 21:38:00

 

Türkiye fiziki ve hava limanları haritası incelenerek;

 

SORU-1-Bu hava limanlarından birini seçiniz .Limanın o yer için önemini ve katkısını araştırınız.

 

İstanbul Atatürk Hava limanı seçilebilir. İstanbul Türkiye’nin en önemli hava limanıdır. Bölgenin çok önemli bir geçiş noktası olması geçmişten gelen tarihsel yapısı beşeri ekonomik özellikleri düşünüldüğünde çok ciddi bir potansiyele sahiptir. Ülkemizin hava yolu aracılığıyla giriş çıkış noktalarının başında gelir. Bölgenin nüfus özellikleri de hava yolu ulaşımını da destekleyici bir özellik gösterir.Bu hava limanı İstanbul için olmazsa olmazlardan biridir.Bu kadar yüksek bir gelişmişliğe sahip İstanbul için Atatürk limanı  gerek İstanbul‘un gerekse tüm Türkiye’nin önemli bir giriş çıkış kapısı olarak hizmet görür.

 

ETKİNLİK -2-

 

SORU-1-Türkiye demir yolu ulaşım ağının gelişimini etkileyen faktörleri araştırınız.

 

Demir yolları ulaşım ağının gelişimini etkileyen faktörlerin başında coğrafi koşullar ön plana çıkar.Özellikle yer şekillerinin aşırı engebeli olduğu alanlarda demir yolu ulaşımı sınırlı bir gelişim göstermektedir.Demir yollarının önem kazanmasında yine hinterlandı geniş olan bir limana ulaşması ,demir çelik endüstrisi,kömür yatakları ,uygun yer şekilleri,iklim şartları ön plana çıkan özelliklerdir.

 

 

SOR-2-Deniz limanlarının niçin güçlü bir demir yolu ve kara yolu ağına ihtiyaç duyduğunu araştırınız.

 

Limanlarımız önemli ithalat ve ihracat noktalarımızdır.Ülke ekonomisi için son derece önemli noktalardır.Bu noktaların gelişmiş bir demir yolu ve kara yolu ile desteklenmesi bu limanlarımızın gelişimlerine büyük fayda sağlar.Kapasitelerini arttırır.Liman inşaatı son derece masraflı bir olaydır mevcut limanlar uygun alanlara yani kıyı ile iç kesim arasında ulaşım hizmetlerinin iyi olduğu noktalara yapılmalıdır mevcut limanlardan en iyi ve kapsamlı şekilde faydalanmak ülke menfaatinedir.Bu sebeple bu limanlar kesinlikle kara yolu ve demir yolu ulaşım ağları ile desteklenmelidir.Ereğli ,İskenderun,İstanbul İzmir Limanları örneklendirilebilir.

 

SORU-3-Türkiye hava limanlarının yer seçimindeki coğrafi faktörleri araştırınız.

 

Türkiye de hava limanlarının yapımında dikkat edilen coğrafi koşulların başında iklim koşulları gelmektedir.Yine arazi yapısı olarak doğal pist özelliği gösterebilecek noktalar hava alanı yapımında önemli bir avantajdır.Aksi takdirde ciddi maliyet artışları görülebilir.Hava alanı inşaat ve işletme maliyetlerinin artması ulaşım hizmetlerinin aksamaya uğraması ekonomik kayıplara yol açar.Bu noktada hava alanı yapımlarında önemli geçiş noktaları nüfus potansiyeli yüksek olan ticaret ,sanayi ve turizm bölgeleri tercih edilmelidir.

 
kaynak cografyalise.blogcu.com

 

643
0
0
Yorum Yaz