12.SINIF COĞRAFYA ETKİNLİK SAYFA 78

2013-03-08 21:40:00

 

Ulaşım maliyetinin ürün fiyatına etkisini yaşadığınız yerdeki sanayi ve ticaret odası kuruluşlarından yardım alarak araştırınız.

 

SORU–1-Yaşadığınız yerleşim birimine hangi bölgelerden hangi ürünler gelmektedir. Yaşadığınız bölgeden hangi bölgelere ne gibi ürünler gönderilmektedir.

 

Genel olarak düşünüldüğünde yaşadığınız bölgenin iklim yer şekilleri ekonomik faaliyetlerini değerlendirerek cevap vermeniz gereken bir soru, bölgenizde gelişen sanayi kollarını tarımsal faaliyetleri düşünerek yapılan tarımsal üretimin fazlası mevcutsa başka bölgelere gönderilecektir. Yine gelişen sanayi kolları ile ilgilide bölgede yeteri kadar hammadde yoksa dışarıdan bölgeye gelecektir.

 

Kayseri için düşünürsek dışarıdan daha çok tarımsal ürün olarak sebze ağırlıklı karasal iklimde yetişmeyen ürünler alır dışarıya tarımsal üretim olarak tahıl gurubu ve şeker pancarını işleyerek satar. Sanayi faaliyetleri olarak mobilya sanayi çok gelişmiştir dışarıdan bu sanayi kolu için hammadde alırken dışarıya mobilya ev tekstil ürünleri gönderir.

 

 

 

SORU–2-Ulaşım çeşitlerinin ürünlerin maliyetlerine etkisi nedir.

 

Ulaşım sistemleri ne kadar kolay ve ekonomik koşullarda gerçekleşirse maliyeti arttırmayacağı için fiyatları olumlu etkiler. Ancak ulaşım faaliyetlerinde karşımıza çıkan sorunlar (yer şekilleri, iklim, mesafe ) ne kadar olumsuzluk gösterirse bu üreticiyi olumsuz etkileyerek fiyatları arttıracaktır. İmkânlar dâhilinde deniz ve demir yolu kullanımı tek seferde fazla ürün aktarımı sağlayacağı için maliyetin düşük olmasına olumlu etkide bulunur. Yine Petrol taşımacılığında boru hattı projeleri ilk etapta masraflı olsa da uzun vadede fiyatlara olumlu katkı sağlar.

 

 

DERS DIŞI ETKİNLİK

 

Sınıf çalışması olarak;

 

Sanayi için Bursa

Ticaret için İstanbul

Liman İçin İzmir

Turizm İçin Antalya

Madencilik için Zonguldak

 

Örnek verilebilir. Bu şehirlerin özellikleri incelendiğinde ya önemli kavşak noktasında oldukları ya önemli ulaşım sistemleri ile çevre bölgelere bağlandıkları, birden fazla ulaşım sistemlerine imkân tanımaları gibi özelliklere sahip oldukları gözlenir.

Kaynak cografyalise.blogcu.com

1197
0
0
Yorum Yaz