12.SINIF COĞRAFYA ETKİNLİK SAYFA 90

2013-03-08 21:51:00

 

Kitabınızda verilen ithalat ihracatın ülkelere göre dağılım tablosundan faydalanarak aşağıdaki soruları cevaplandırınız…

 

SORU–1-Ülkemiz ticaretinde hangi ülkeler ön plana çıkmaktadır. Bu duruma etki eden faktörler nelerdir.

 

Almanya, Rusya Federasyonu, Çin ön plandadır.

 

Bu ilişkilerde ön plana çıkan etkenlerin başında Almanya’nın gelmesinde bu ülkeye 1960–1970 lif yıllarda göndermiş olduğumuz Türk işçileri bunların sağlamış olduğu istihdam sahaları etkilerini Türkiye ile ticarette göstermektedir.Almanya2da çok sayıda Türk işçisi ve iş adamı bulunmaktadır. Bunların bağlantıları Türkiye ile Almanya arasında ticari faaliyetlerin gelişmesinde temel etkendir.

 

Rusya ise Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanmasında ön plana çıkan en önemli ülke konumundadır. Dikkat ederseniz sattıklarımız az ancak aldıklarımız ithalatımız çok fazladır burada temel etken Türkiye’nin enerji ihtiyaçlarının büyük bir kısmını bu ülkeden sağlaması gelmektedir.

 

Çin ise dünya ekonomisinde büyüyen bir dev dır dır. Ucuz iş gücü ve sonrasında ucuz üretim hemen her sektöre el atması Çin mallarının ülkemizde talep görmesine sebep olmaktadır. Bu etken ticari bağlantılarımızı geliştirmektedir.

 

 

SORU–2-Türkiye’nin komşu ülkelerle ticaret ilişkilerinin zayıf olmasının da temel etken nedir.

 

Temel etkenlerin başında komşularımız ile tarihi sorunlarımızın devam etmesi halledilemeyen tarihsel hesaplaşma günümüzde ticari faaliyetlerimizi kısıtlamaktadır. Örnek Yunanistan ile adalar ve Kıbrıs meselesi, Ermenistan ile ermeni sorunu Suriye ile su problemi gibi konular verilebilir.

 Kaynak cografyalise.blogcu.com

822
0
0
Yorum Yaz